SALON.cz

Fugu: Zajímavě a přitom eticky

Přemýšlíte někdy o tom, kde a jak vzniklo tričko, které máte na sobě? Zda-li je vyrobeno v etických a sociálně dobrých podmínkách?

Mám-li mluvit za sebe, často o takových věcech nepřemýšlím, ale co jsem na internetu narazila na Fugu, občas mě tyto myšlenky přepadnou.

Fugu založili v roce 2006 designér Tomáš Slavík a ilustrátorka Helena Slavíková, v té době už jako manželé. Hlavní důvod, proč začali dělat oblečení, byl jednoduchý. Chtěli své nápady a ilustrace prezentovat i jinde, než jen na monitoru počítače. Hned na začátku se rozhodli, že chtějí prodávat oblečení, které je eticky vyrobené. Našli si tedy sociálně i eticky zodpovědné dodavatele a později začali šít i v Čechách. Nyní spolupracují i s českými dílnami a výrobci. Výroba oblečení je pro ně částečně hobby, a částečně práce. Hlavní je, že je to baví.

Oblečení z organické bavlny začali prodávat koncem roku 2007. Tento trend již delší dobu sledovali v zahraničí. Samozřejmě tím je cesta, kterou si zvolili těžší, jelikož u českého zákazníka hraje prim cena. Nicméně se snaží konkurovat alespoň kvalitou a myslím, že  se  jim to daří úspěšně.

Zboží vyrábí v limitovaných kolekcích, počty se však liší u různých motivů. Některý produkt vyrobí třeba jen ve 12 kusech, jindy ve 100. Čato se rozhodnou už na začátku, že to co právě vyrobí bude jen ve 20ti kusech a nebude se již opakovat.

Jelikož se však zatím musí živit i jinak a navíc se jim nedávno narodila jejich malá „Fugu modelka“, není zase tolik času, kolik by si představovali. Kamarádi se jim často smějí, že jsou proti zaměstnávání děti a vlastní zaměstnají:).

Pokud vás Fugu produkty zaujaly, můžete je najít v pražských obchodech jako je Futurista, Revolver, Hard de core nebo Pour pour.

www.fugu.cz šedivé dámské tričko s potiskem Fugu www.fugu.cz

Mohlo by vás zajímat: