SALON.cz

Šokující Elsa Schiaparelli

Elsa Schiaparelli měla obrovskou fantazii. Sice se vyznačovala jednoduchou sportovní linií, ale její doplňky byly nenahraditelné.

Obyčejné knoflíky jí připadaly fádní, proto jim dávala tvar cvrčků, šperky zase navrhovala z plastikových materiálů.

Elsa Schiaparelli se narodila roku 1890 v Římě jako druhá dcera v dobře situované a vzdělané rodině. Později se rozhodla pro studium filosofie a poezie. V svých 23ti letech ji rodiče poslali do Anglie, aby zde pomáhala zámožné dámě při budování sirotčince.  V Londýně však Elsa poznala hraběte Williama de Wendt de Kerlorova, se kterým se překvapivě hned druhý den po jejich setkání zasnoubila. Jejich láska přetrvala, i přesto, že se Wiliam stýkal ji s jinými ženami.

V 29ti letech se Else narodila holčička Yvonne, kterou ale všichni přezdívali Gogo.  Po narození dcerky však neměla Elsa už sílu dál snášet manželovi zálety, a tak se s Williamem nechala rozvést.

Elsina módní kariéra začala v době, kdy poznala francouzského módního návrháře Paula Poireta. Ten oceňoval na Else její kreativitu, a proto jí pomohl k realizaci jejích vlastních návrhů. Elsa chtěla oblékat především moderní ženy, které poznala v New Yorku. Proto si prosadila sportovní módu, kterou si později oblíbily její zákaznice jako americké herečky Katharine Hepburn, Joan Crawford nebo Greta Garbo.

V roce 1933 navrhla Elsa dlouhé šaty, který jí přinesl velký úspěch. Byl to úzký sloupec z bílého krepdešínu, doplněný frakovým kabátkem, jehož šosy se na zádech kříží.

Móda Elsy Schiaparelli je charakteristická především tím, že vytrhává běžné objekty z jejich známého prostředí a ukazuje je v úplně jiném kontextu. Například rukavice se zlatými nehty, „roztrhané“ šaty, nebo-li velká večerní róba pro oficiální příležitosti. Španělský malíř Pablo Picasso se dokonce inspiroval jejími potisky na látku.

Její charakteristickou barvou byla sytě růžová, kterou používala od rtěnky až po balicí papír. Elsiným cílem bylo šokovat za každou cenu. Její poslední kolekce z roku 1954 se jmenovala Šokující elegance a její nejúspěšnější parfém z roku 1938 se samozřejmě nazýval Shocking a měl flakón ve tvaru ženského těla.

Po vypuknutí války odjela Elsa do USA. V roce 1945 se vrátila do Francie, po válce měla však finanční problémy, a proto své řemeslo roku 1954 opustila. Zemřela v roce 1973.

https://www.salon.cz/sportovni-znacka-usa-pro.html
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli
  • Elsa Schiaparelli

Mohlo by vás zajímat: