SALON.cz

šaty nešaty

Šaty nešaty

Originální tvorba českých módních návrhářů se pomalu rozrůstá. Mladí návrháři si otvírají butiky s více či méně nápaditým oblečením a vším, co k módě patří. Bohužel více, či méně je dbáno na kvalitu zpracování.

Je samozřejmé, koupím-li si kalhoty ve vietnamské tržnici, nemohu vzhledem k ceně očekávat profesionální zpracování a kvalitní materiály. Zkrátka jsou to jen obyčejné kalhoty.

Ovšem naprosto jiná situace nastává v případě šatů, pod nimiž je podepsána konkrétní osoba, které se říká módní návrhář/ka. Cena je mnohonásobně vyšší, stejně tak i zpracování je na vysoké úrovni a materiály jsou také kvalitní.

Ale opravdu se na rozdíl kvality šatů z tržnice a originálu od módního tvůrce můžeme spolehnout? Donedávna jsem byla skálopevně přesvědčena, že ano.

Objevila jsem butik s šaty, které vypadaly jako od Diora. Nebyly od Diora, nýbrž od nejmenované české návrhářky. Šaty nebyly nejlevnější, ale přeci jen dostupnější než ty od Diora. Neodolala jsem a koupila si secesní růžové šatičky přibližně za 4tis. Hned jsem plna nadšení utíkala domů tu růžovou nádheru vyzkoušet s vhodnými střevíčky, kabelkou atd. Jaké bylo však mé překvapení, že vršek šatů podivně trčí, stuhy na spodní části šatů téměř odpadají a na další hrůzná zjištění si už raději nevzpomínám. Nemohla jsem tomuto zjištění uvěřit a šaty si ponechala, s tím, že „těch pár nedostatků“ nějak upravím. Neupravila. Neupravila je ani paní krejčová, ani druhá paní krejčová a šaty skončily daleko z mého dohledu.

Namítnete, že jsem si šaty měla pořádně vyzkoušet. Ale než vyzkoušet, jsem si je spíše měla pořádně prohlédnout, a to nejlépe pod lupou.

Za nějaký čas jsem tentýž butik navštívila znovu a zaujaly mě rudé elastické šaty bez ramínek od stejné nejmenované návrhářky. Mrkla jsem se na cenu a zůstala stát s vytřeštěnýma očima. 5tis. Když jsem se vzpamatovala, snažila jsem si tuto realitu logicky vysvětlit a šaty vyzkoušela. A následoval další šok. Ze šatů nejenže trčely nitky, ale švy byly naprosto křivé, takže šaty absolutně nesedly.

Musím říci, že na ramínku vypadají šaty návrhářky XY nádherně a použité materiály jsou také kvalitní, jen to zpracování je tristní. Proč tak krásné návrhy musí být znehodnoceny hloupou nedbalostí? Snad jen sama paní návrhářka mi tuto smutnou skutečnost může objasnit. Pokud se tak stane, ráda se o vysvětlení podělím.


Mohlo by vás zajímat: