SALON.cz

Jak vybrat ten správný oblek

Protože trvanlivý módní oblek je drahá investice, muž potřebuje být znalý všech hledisek a úskalí při jeho nákupu. Abyste ve svém obleku opravdu zazářili, zde je pár informací, jak na to.

Vlna

Nejmodernější obleky jsou vlněné. Vlna je nejvšestrannější látka, která také plně zajistí vaše pohodlí – nemačká se a je velmi odolná zubu času. Další vlastností, která z vlny dělá ideální materiál pro ušití skvělého obleku, je její schopnost absorbovat vlhkost. Vlna jde dokonce tak daleko, že i v případě nejžhavějších dnů, kdy jste nuceni honosit se elegantním oblekem, vás bude, velkoryse řečeno, chladit. Nejběžnější druhy vlněných obleků jsou z merinové látky, což je obloučková jemná podsadová vlna z australského plemena ovcí Merino. Dále se často používá kašmír – příze nebo tkanina z jemné podsady kašmírské kozy. Také nechybí mohér, látka z angorské vlny, kterou nám poskytují stejnojmenní angorští králíci.

Nejlepší období pro vlněné obleky: celý rok.

Flanel

Flanel už není tak populární, jak býval. Flanel je těžká látka, která nedovoluje tělu dýchat. Takže oblečete-li si flanelový oblek jindy než v zimních měsících, buďte si jisti, že se budete cítit téměř jako na rožni. Popularita flanelu s postupem moderní doby také klesla kvůli jeho nepříliš vysoké kvalitě – látka se začíná postupem času loupat.

Nejlepší období pro flanelové obleky: zima.

Bavlna

Bavlna je trvanlivá látka mající původ v Americe. Jako vlna, také bavlna dokáže absorbovat pot. Obrovská prémie u bavlny je její praktičnost a snadné udržování. Bavlněné obleky si můžete vyprat i doma v pračce.

Nejlepší období pro bavlněné obleky: jaro, léto, podzim.

Len

Lněný se může zdát ideální pro tropické podnebí. Ale zdání klame. Len má mnoho stinných stránek, které ne vždy zapadnou do života moderního muže. Snad každý si dovede představit, jak vypadá lněný oblek, který vybalíme ze zavazadla – známé přirovnání zmiňovat nemusím.

Nejlepší období pro lněné obleky: léto.

Vzory

Na závěr pro vás mám několik nejběžnějších vzorů látek pro kvalitní vlněné obleky. Vzory se tvoří v látce promícháním různobarevných nití.

Rybí kost: Tkanina s lomeným řádkováním vytvořená lomenou keprovou vazbou. Časté zdůraznění rybí kosti vznikne použitím kontrastních nití. Tento vzor je typický pro šedé obleky do zaměstnání a těžké tvídové látky na sportovní saka.

Vlasový proužek
: Látka s tenoučkým bílým proužkem na tmavém, většinou šedém nebo tmavomodrém podkladu. Modrý oblek s proužkem je klasickou ukázkou toho, čemu se říká „city suit“ neboli česky „městský oblek“.

Kohoutí stopa: Sportovní tkaný vzor v dvoubarevném nebo vícebarevném provedení používaný u vlnařských tkanin pro pláště a saka.

Kepr: Rýhovaná látka, vetkaná do příčné čáry.

Glenurquhart vzor: Malé vzorky se pravidelně střídají.

Okenní tabulky: Nitky tvoří velké, otevřené čtvercové vzory.

Pánské obleky skvělé kvality nabízí například česká značka Blažek.

  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek
  • Blažek

Mohlo by vás zajímat: