Zůstaň ve své kůži
Listopad je letos poprvé vyhlášen českou organizací Svoboda zvířat jako měsíc bez kožešin. V rámci něj proběhne řada akcí na podporu právě této problematiky
Jednou z nich je i dnešní slavnostní vyhlášení výsledků česko-slovenského kola mezinárodní výtvarné soutěže Design Against Fur (DAF) v pražské kavárně Velryba, ve které se studenti pomocí plakátů každoročně vyslovují proti kožešinové módě. Vítězné plakáty jsou dále využívány v nejrůznějších kampaních. Zamezit týrání a zabíjení zvířat kvůli kožešině lze totiž jenom tak, že zákazníci přestanou tento zbytečný produkt požadovat, a k takovému rozhodnutí je nutné být dobře informován.
Každou vteřinu zemře kvůli kožešině více než jedno zvíře. Zvířecí kožešiny jsou v podstatě získávány dvěma způsoby. Buď odchytem zvířat ve volné přírodě nebo jejich přímým odchovem na kožešinových farmách. Oba způsoby jsou značně nehumánní a zvířatům kromě zbytečné smrti přinášejí i mnoho bolesti a utrpení.
Zvířata chycená do léček a pastí v divočině mohou v bolestech umírat i několik dní, navíc v zoufalé snaze utéct si často překousávají vlastní končetiny. Ta, kterým se přece jen povede z pastí utéct, se následně stávají oběťmi infekcí nebo snadnou kořistí jiných zvířat. Navíc zvěř, která v léčkách uvízne omylem, je považována za „odpad“, a to i v případě, že jde o ohrožené druhy.
Chovají-li se zvířata v „továrnách na kožešiny“, stráví svůj život plný stresu a nudy, namačkána v malých znečištěných klecích a kvůli vypětí se často stávají obětí kanibalismu. Každý rok zemře na celém světě více než 75 milionů kožešinových zvířat. Je až s podivem, že dodnes neexistuje legislativa nařizující tzv. „humánní porážku.“
Kožešina navíc není vedlejší produkt masného průmyslu a zvířata jsou zabíjena pouze kvůli ní. Není ani ekologicky příznivá a nelze ji považovat za „bioprodukt“, protože při její produkci je využíváno jedovatých žíravých kyselin na ošetření kůže před hnilobou a odpad z továren může vážně poškozovat životní prostředí.
Pro představu uveďme, že na 1 kožich je potřeba minimálně například 6 hříbat, 12 ocelotů, 30 norků, 50 činčil nebo až 400 veverek!
Tak co? Ještě stále toužíte po pravém kožichu nebo kožešinovém doplňku? V době umělých kožešin, syntetických kůží a spousty alternativních materiálů, které nabízejí stejné či lepší výhřevné vlastnosti na zimu, je rozhodnutí pořídit si pravou kožešinu opravdu jen politováníhodným módním vrtochem.