SALON.cz

Alexandr McQueen

Zemřel módní génius Alexander McQueen

Alexander McQueen byl včera nalezen mrtev ve svém bytě v centru Londýna. Pravděpodobně šlo o sebevraždu.

Módní svět zasáhla vlna smutku nad touto tragédií. Nejen nad ztrátou módního génia, který díky své fantazii inspiroval řadu svých kolegů, ale také mladého člověka, který bohužel zemřel takto tragicky.

Alexander McQueen se narodil jako nejmladší ze šesti dětí londýnskému taxikáři. V šestnácti letech začal studovat na pánského krejčího ve vyhlášeném londýnském salonu Anderson and Shephard, který sídlí v ulici Savile Row, známé pro své věhlasné krejčovské salony. Už jako student byl Alexander velice nadaný a šikovný, díky čemuž šil obleky například britskému princi Charlesi nebo bývalému ruskému prezidentovi, Michailu Gorbačovovi.

Díky svému talentu byl posléze přijat i  na prestižní výtvarnou školu Central Saint Martins, kterou absolvoval v roce 1994. Celou jeho tehdejší absolventskou kolekci koupila známá anglická módní publicistka, Isabella Blow, která mu tak dopomohla k ještě větší slávě. Později se z nich stali i dobří přátelé.

V roce 1996 byl Alexander vybrán za hlavního návrháře módního domu Givenchy, čímž převzal štafetu po svém slavném kolegovi Johnu Gallianovi. Po pěti letech spolupráce se značkou Givenchy přešel do módní skupiny Gucci, u které si založil vlastní značku Alexandr McQueen s níž i otevřel obchody v Londýně, Miláně a New Yorku.

Celkem čtyřikrát získal prestižní ocenění britský návrhář roku a v roce 2003 obdržel dokonce řád britského impéria.

V roce 2005 se dostal do většího podvědomí veřejnosti i díky spolupráci se sportovní značkou Puma, pro níž navrhl kolekci tenisek.

Alexander McQueen navrhoval extravagantní módu, kterou stejně tak i prezentoval. Například na jedné z jeho přehlídek stříkali roboti barvy přímo na modelky v bílých šatech.

Jeden z nejtalentovanějších návrhářů zastával názor, že lidé by si měli vybírat oblečení srdcem a ne pro značku, která je na něm vytištěna.

Více info na: www.alexandermcqueen.com

Alexander McQueen podzim/zima 2009 Alexander McQueen podzim/zima 2009 Alexander McQueen podzim/zima 2009 Alexander McQueen podzim/zima 2009 Alexander McQueen podzim/zima 2009 Alexander McQueen podzim/zima 2009 Alexander McQueen kolekce bot 2009 Alexander McQueen kolekce bot 2009 Alexander McQueen kolekce bot 2009 Alexander McQueen kolekce bot 2009

Mohlo by vás zajímat: