SALON.cz

Kožešinové farmy: Chcete tak žít?

Venkovní teploty klesly pod nulu a nám je zima. Ani to však není důvod zahalit se hned po ránu do kožichu, který ještě nedávno zahříval živé zvíře.

Dnešek je pro mnohé z nás běžný pátek. Pro zvířata trpící na kožešinových farmách je však tento den alespoň malou nadějí, že se v problematické otázce jejich chovu jednoho dne něco zlepší. Fur Free Friday, neboli takzvaný Světový den bez kožešin, připadl letos na 26. listopad a je završením Listopadu – měsíce bez kožešin, který v Česku vyhlásila organizace Svoboda zvířat, aby upozornila na fakt, že právě tento měsíc se na podobných farmách umírá nejvíce.

A není to lehké umírání. Způsoby zabíjení zvířat jsou často brutální – norci bývají udušeni výfukovým plynem, lišky zabity elektrickým proudem. Smrt však rozhodně není jediným strašákem, který tyto farmy obchází. Stejně smutný, těžký a hrubý je i celý život zvířat, chovaných v zajetí pro kožešinový průmysl.

Zkuste si to představit. Zvířata jsou držena v malých, hygienicky často nevyhovujících kotcích. Celý svůj život tráví izolována za mřížemi, v podmínkách, které ani vzdáleně nepřipomínají jejich život v přírodě a jsou pro ně často velmi omezující. K dispozici mají mnohdy pouze pitnou vodu, v lepším případě nějakou potravu. V důsledku toho trpí stresem, nemocemi či tzv. stereotypiemi (bezcílnými, dokola se opakujícími pohyby), které jsou považovány za znak špatného welfare (životní pohody zvířat). A pokud na následky takového života rovnou nezahynou, bývají agresivní, sebepoškozují se a nejsou schopna reprodukce.

Norek nebo třeba liška odchovaní v takto otřesných podmínkách jsou zhruba po půl roce usmrceni a staženi z kůže, kožešina je průmyslově zpracována a odeslána do obchodu, kde si ji koupíme, oblékneme a ještě se hrdě pyšníme svým novým módním doplňkem. A takový život není rozhodně jen nějaké smyšlené vyprávění, které se nás netýká. Je to holý fakt, který dnes a denně probíhá na farmách v naší republice, například v Dolní Cerekvi, Křižanovicích, Syrovicích nebo Moravských Knínicích.

Možná se teď ptáte, proč vám tímto článkem kazíme páteční pohodu. Důvod je prostý. Mnoho lidí si neuvědomuje souvislost mezi zvířetem, jeho životem a výsledným kožichem. Salon je partnerem projetku Obchod bez kožešin. Zbožňujeme sice módu a všechno, co k ní patří, ale bolest a utrpení pro zbytečný a snadno nahraditelný produkt je nám cizí. A tak se ptáme vás všech, kteří nosíte kožichy: Chtěli byste takhle žít?

Více info na: www.protisrsti.cz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mohlo by vás zajímat: