SALON.cz

Když geometrie dýchá

Šperky Zazu Laka, které jste mohli spatřit na letošním Designbloku v architektonickém a designovém studiu de.fakto, se řídí jednoduchostí a prostými zákony geometrie.

Přesto nepůsobí mdle ani stroze a dýchají na nás svou zvláštní silou. Kde se bere?

Ukaž mi svou brož a já ti řeknu kdo jsi…

Šperk je podobně jako oděv velmi osobitá záležitost, a i když si ho pořizujeme proto, abychom ho vystavili světu na odiv, určité intimitě se nevyhneme. Jde konec konců o doplněk, kterým zdobíme své vlastní tělo a vědomě tak ovlivňujeme způsob, jak na nás nahlíží okolí. A tak by správně zvolený šperk neměl být pouze krásný, ale měl by svého majitele vyjadřovat, umocňovat, eventuelně s ním souznívat. V takovém případě šperk vystupuje jako určitý komunikační prostředek mezi tvůrcem, budoucím nositelem a okolním světem. A možná právě tento zvláštní druh vztahu láká umělce napříč obory, aby se vrhli na šperkařskou dráhu a pokusili se vyjádřit skrze nejrůznější okrasy a ozdůbky. Není tedy nic zvláštního, když se do výroby šperku pustí malíř, sochař nebo jako v našem případě třeba mladá architektka.

Můj šperk, můj hrad…

Designérka Zuzana Strouhalová je členkou atelieru de.fakto. Ještě při studiích v Kansasu však kromě architektury nahlédla i do ateliéru kovu a šperku, a tak se kromě navrhování domů věnuje i designu originálních doplňků a pod pseudonymem Zazu Laka prezentuje své umělecké kolekce převážně ze stříbra a drahých kamenů. Její náušnice a náhrdelníky působí jednoduše, čistě a geometricky, vychází z léty prověřených základních tvarů a je v nich kladen důraz na barvu a materiál. Mají své jasné linie a podobně jako dobře navržený dům jsou samy o sobě tak jisté v základech, že nepotřebují žádné zvláštní přikrášlování. Jakoby nahé, odkryté ve své postatě jsou tak doplňkem hotové ženy, která se nebojí vytvořit si ke svému šperku citový vztah a chce uchvátit.

A uvnitř bydlí duše…

Na letošním Designbloku představila Zuzana v rámci módní přehlídky My Eyes On You svou nejnovější kolekci Dark Long Nights For Bright Days. Hravé šperky z granátu, jadeitu, korálu či leštěné lávy převážně v černé, červené, zelenkavé či bílé barvě vytvářely v kombinaci se stříbrem záměrný kontrast k jednoduchým tmavým šatům, které daly vyniknout jejich výjimečnosti. Na vlastní oči jste se tak mohli přesvědčit, že vyjít si do společnosti se šperkem od Zazu Laka neznamená být prázdná v hezké skořápce, ale cítit se uvnitř obydlená.

Více na: www.fler.cz/zazu-laka

stříbrný komplet Zazu Laka stříbrný náhrdelník Zazu Laka náušnice Zazu Laka s červeným kamenem náušnice Zazu Laka s černým kamenem

Mohlo by vás zajímat: