Jan Kaplický jde Vlastní cestou

hlavní obrázek

Dnešním dnem začíná v pražském Centru současného umění DOX retrospektivní výstava českého architekta Jana Kaplického nazvaná Vlastní cestou.

Jan Kaplický Jan Kaplický obchod Commes des Garcons, Tokyo (foto: Masa Yuki Hayashi) obchod Commes des Garcons, Tokyo (foto: Masa Yuki Hayashi) muzeum Maserati - Modena (foto: Future Systems) muzeum Maserati - Modena (foto: Future Systems) vítězný návrh na stavbu Národní knihovny (foto: Future Systems) vítězný návrh na stavbu Národní knihovny (foto: Future Systems) koncertní hala Budvar, České Budějovice (foto: Future Systems) koncertní hala Budvar, České Budějovice (foto: Future Systems)
 

Záměrem této výstavy je představit osobnost a dílo Jana Kaplického v co nejširším uměleckém kontextu, od architektonických modelů přes šperky až po módu.

Součástí včerejší vernisáže byla mimojiné i módní přehlídka kolekce LEEDA KAPLICKY, při níž byla poprvé samostatně prezentována kompletní řada modelů, které Jan Kaplický  ve spolupráci s českou módní značkou Leeda vytvořil.

Architekt Jan Kaplický o módě
“Je to pro mě nová profese. Móda. Snad poněkud neobvyklé pro architekta, ale nejsem první. Je to pro mě užasná příležitost zabývat se zde formou, barevností, detailem. Je to přímá práce s křivkami těla. To mě zajímá. Doufám, že vzniknou úžasné, přitažlivé, nápadné a sexy nové věci. Stejné principy jako jiné odvětví designu, možná, že je jenom nový materiál, textil.” (Duben 2008)

Leeda o Janu Kaplickém
“První společná věc, kterou jsme s Janem Kaplickým realizovali, byly svatební šaty pro jeho ženu Elišku. Byl nadšený a oslovil nás s dalšími nápady. Tak vznikla kolekce modelů, které jsme prezentovali pod názvem Leeda Kaplicky. Na začátku roku 2009 jsme začali připravovat novou kolekci šatů podle Janových návrhů, dokončit jsme je však museli již bez něj. Jan Kaplický vnesl do naší práce nový, unikátní druh energie.” (Duben 2010)

Jan Kaplický - Vlastní cestou
16. 4. -  2. 8. 2010
Centrum současného umění Dox
Poupětova 1, Praha 7 170 00

obchod Selfridges, Birmingham (foto: Norbert Schoerner) obchod Selfridges, Birmingham (foto: Norbert Schoerner) obchod Selfridges, Birmingham (foto: Norbert Schoerner) obchod Selfridges, Birmingham (foto: Norbert Schoerner) model 4 model 4 skica 4 skica 4 model 5 model 5 skica 5 skica 5 model 14 model 14 skica 14 skica 14
autor: Clara

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR