Zažijte město jinak!

hlavní obrázek

Jak by se v Praze dalo žít, kdyby ulice nesloužily jen k projíždění a parkování aut?

pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pozvánka na letošní ročník festivalu Zažít město jinak pozvánka na letošní ročník festivalu Zažít město jinak
 

Letos to již pošesté ukáže festival Zažít město jinak, který se uskuteční tuto sobotu 24. září od 10 do 22 hodin v ulicích hlavního města. V jedenácti pražských čtvrtích budou od rána probíhat akce pro děti, koncerty, výstavy a debaty. Kavárny a restaurace rozšíří své zahrádky a vytvoří příjemná posezení. Tradičním vyvrcholením festivalu bude Velká podzimní cyklojízda, která startuje ve 13 hodin z Rumunské ulice na Praze 2.

Letošní ročník se nese v duchu „sousedských slavností“. Festival by tak rád vybídl lidi, aby kreativně využili příležitosti, kdy ulice nebudou na jeden den plné aut a bavili se sami.

„Festival si nejlépe užijí ti, kdo k němu sami přispějí. Stačí vynést na ulici stolek se židlemi a uvařit sousedům kafe,“ vysvětluje programový ředitel iniciativy Auto*Mat Jakub Hradilek.

Srdcem festivalu budou Vinohrady, které nabídnou módní zónu se stánky mladých nekonvenčních návrhářů a designových obchodů, středomořskou a balkánskou zónu s typickou kuchyní a nápoji, zónu workshopů pro celou rodinu a latinskoamerickou zónu. Na Vinohradech nebude chybět pódium Radia 1, kde vystoupí jeho DJs.

Pražskou část Vršovice oživí lidé ze spolku Start a oblíbené podniky Café v lese a Café Sladkovský. K jejich dlouhodobým záměrům patří obnovení místního tržíčku v Krymské ulici.

Na Žižkově se spojí Divadlo Ponec, Nadace Partnerství a několik hospod s architekty. Lákají na cyklostezku pod Vítkovem vybudovanou na místě dřívější železniční trati a společně chtějí ukázat, jak by se mohla dále rozvíjet.

Praha 5 uspořádá piknik Sdružení za záchranu parku Kavalírka a Iniciativy za záchranu Buďánek. Na Buďánkách si také lze večer užít party pouličních hudebníků z iniciativy Buskerville.

Letňanská cyklojízda upozorní na ohrožení tamního lesoparku. Zatímco se děti zabaví hrami, rodiče se mohou zapojit do veřejné diskuse a podepsat petici. Také v kině Bio Oko mohou lidé diskutovat, konkrétně o budoucnosti Letné, a shlédnout vystoupení Divadla Alfred ve dvoře nebo film Dva muži v Bogotě. Další akce se chystají na Palmovce či v Troji.

Trasa Velké podzimní jízdy provede účastníky čtvrtěmi, kde probíhá festivalový program, a zároveň upozorní na aktuální dopravní problémy. „Cyklojízda není tolik sportovní, jako spíše společenskou a kulturní událostí. Sejdou se na ní tisíce městských cyklistů a lidí, kteří by na kole po Praze jezdit chtěli, ale ještě k tomu nenašli odvahu. Tam, kudy by se v běžném provozu báli projet, se během cyklojízdy dostanou chráněni takovým počtem lidí na kolech, jenž zdaleka převyšuje jindy dominantní auta,“ vysvětluje organizátor cyklojízdy Vít Masare.

Festival Zažít město jinak se poprvé konal před šesti lety. Tehdy jej podpořil primátor Pavel Bém a pronesl na něm legendární slib, že město bude pravidelně uzavírat Smetanovo nábřeží pro automobilový provoz. Slib však zůstal dodnes nenaplněn a Praha se v mezinárodních srovnáních kvality života stále umisťuje v dolní části žebříčků. 

Více info na: www.auto-mat.cz

pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009 pražská cyklojízda Zažít město jinak 2009
autor: Stela

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR