Vyrobte si vlastní šperk

hlavní obrázek

Šárka Jiřičná propadla před několika lety barevnému světu výroby vlastní bižuterie. Tvoří pod značkou Rooya. V roce 2003 založila se svým partnerem společnost, která se specializuje na veškeré zboží potřebné pro výrobu korálkových a jiných šperků.

autorka šperků Šárka Jiřičná autorka šperků Šárka Jiřičná řetížek s dřevěnými korálky řetížek s dřevěnými korálky přívěšek na krk přívěšek na krk náušnice s modrými kamínky náušnice s modrými kamínky náušnice s hnědými kamínky náušnice s hnědými kamínky náhrdelník se stříbrnými půlkruhy náhrdelník se stříbrnými půlkruhy modrozelené korálky modrozelené korálky
 

Po návštěvě benátského ostrova Murano jí učarovaly tvary z vinutého skla. Začala je spojovat s ušlechtilým stříbrem, a propadla tak japonské technice modelování ze stříbrné modelíny. S úspěchem vyzkoušela i smaltování, a protože se její výrobky setkávaly s pozitivním ohlasem, rozhodla se kromě své firmy rozvíjet vlastní designérskou linii.

Dnes vystavuje v pražské Galerii Kus kovu, kde se dá její tvorba i zakoupit, má webové stránky s fotogalerií šperků, vede kursy různých technik, a aby toho nebylo málo, v září 2007 začala její společnost vydávat specializovaný dvouměsíčník Korálki. Její jméno se objevuje i v dalších českých časopisech a pravidelně spolupracuje i s pořadem TV Nova Rady ptáka Loskutáka.

Stříbro

Historie stříbrné modelíny se začala psát v roce 1991, kdy japonští vědci objevili, jak využít odpadní částečky stříbra, které jsou menší než je průměr lidského vlasu. Využili vyčerpaných fotografických vývojek. Po smíchání s vodou a organickým pojivem vznikla první verze kouzelné stříbrné hmoty. V průběhu posledních 17 let se její vlastnosti natolik zdokonalily, že z ní stříbrný šperk vytvoří, pod vedením dospělého, i větší dítě. Jednoduchým procesem vzniká z šedé modelíny stříbro s ryzostí 99,9 %!

Stříbrná modelína má tři základní formy: hlínu, pastu a papír. Hlína je tužší konzistence a je vhodná k modelování z ruky. Pasta ve skleničce se pomocí štětce nanáší na různé objekty, které při vypalování vyhoří a zůstane stříbrný tvar. Může to být list s výraznou žilnatinou, peříčko nebo tvary z papírmašé či korkové hmoty. Hutnější pasta ve stříkačce se používá na dotváření detailů na objektech z hlíny, tvorbu filigránů na papírové hmotě nebo na lepení detailů. Z  papíru můžeme poskládat např. origami.

Praktický návod

 „Hmotu vymodelujeme. Velmi důležité je vlhčení vodou po celou dobu práce. Poté výrobek vysušíme na vzduchu nebo fénem. Vysušený má konzistenci suché sádry, můžeme ho brousit, vrtat, škrábat a jinak mechanicky opracovávat. Následuje vypálení při 650 ºC – ať už zvolíme plynový kahan, pícku nebo třeba plynový sporák, důležité je dosáhnout zrůžovění celého výrobku na půl minuty. Po vychladnutí měkkým ocelovým kartáčem odstraníme bílý povrch, pod kterým se na nás usměje pravé stříbro. Tento okamžik práce je nejkouzelnější. Od této chvíle už pracujeme s ryzím kovem – leštíme ho, matníme a patinujeme,“ vysvětluje postup Šárka Rooya

Smalt

Sklo ve formě smaltu je jeden z nejstarších přírodních materiálů využívaných člověkem k užitné i zdobné funkci. Již ve starém Egyptě byly vrstvy skla nanášeny na keramické a kamenné nádoby a jiné předměty.

Smaltováním se rozumí tavení jemně rozemletých skel převážně na měď, ale i na jiné kovy (zlato, platina, stříbro, ocel, hliník, titan a slitiny). Teploty se pohybují mezi 750 a 900 ºC. Skla mohou být do různé míry průsvitná, od transparentních po neprůsvitná. Barví se oxidy kovů. Alchymie techniky spočívá v reakci skel s podkladovou mědí. Prášky různě reagují na teplotu pece a tím se tvoří překrásné efekty. Několikanásobným vrstvením a přetavováním vznikají neopakovatelná díla.

Více info na www.rootra.com

prsten ve tvaru hada prsten ve tvaru hada náhrdelník s modrým kamenem náhrdelník s modrým kamenem náhrdelník s duhovými kamínky náhrdelník s duhovými kamínky řetízek s přívěškem řetízek s přívěškem
autor: redakce

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR

Je nám líto, ale komentáře mohou přidávat pouze zaregistrovaní a přihlášení čtenáři.

Máte-li účet na stránkách Facebook a rádi byste se přihlásili přes něj, pak klikněte na tlačítko níže a povolte aplikaci SALON.

Přihlaš se

Jste-li už na SALONu zaregistrovaní, pak se můžete přihlásit zde:

Nejste-li na SALONu ještě zaregistrovaní a měli byste zájem, pak klikněte na tlačítko níže. K registraci je zapotřebí pouze vaše křestní jméno či přezdívka, email a heslo.

Registruj se