Jean Patou: vynálezce tenisová sukně

hlavní obrázek

Francouzský návrhář Jean Patou vnesl do světa sportovní módy pro ženy lehkost a pohodlí, o kterém do té doby ženy neměly ani potuchy.

Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou
 

Jean Patou se narodil ve Francii v roce 1880 do rodiny, která se věnovala zpracování kůže. Ve svých 30ti letech odjel do Paříže, aby si splnil svůj sen a stal se krejčím, a už dva roky na to si otevřel vlastní krejčovství pod názvem „Masion Parry“ (Dům Parry). Jeho modely se staly velmi oblíbenými zvláště u bohatých Američanek a bylo tomu tak po celou dobu jeho tvorby. V roce 1914 si dokonce celou jeho kolekci koupil jediný Američan. 

Bohužel v roce 1914 byla jeho práce přerušena první světovou válkou a Patou v srpnu toho roku narukoval do armády. Jeho podnik byl znovu otevřen v roce 1919, avšak už pod jeho jménem The House of Jean Patou.

Tenisová sukně a cardigan

Zcela nejvíc ho proslavilo uvedení sportovní kolekce pro ženy.  Jean Patou je považován za vynálezce pletených plavek a tenisové sukně.  Zejména navrhoval odvážná trička bez rukávů a tenisové oblečení v délce na stehna pro francouzskou tenistku Suzanne Lenglen. Patou byl také první návrhář, který navrhl cardigan, nebo-li propínací svetr, jehož popularita přetrvává dodnes. Celkově se tento odvážný francouzský návrhář zasloužil o přirozenou a pohodlnou dámskou módu. A to vše přivedl k dokonalosti tím, že v roce 1928 vytvořil první krém na opalování "Huile de Caldee" (Olej Caldee). Ženy ochránil před pobytem na slunci, když už pro ně navrhl sportovní kolekce, které odhalovaly téměř celé nohy a ruce.

Ve 30. letech, kdy nastala ekonomická krize, utrpěl velice i prodej luxusního oblečení. Módnímu domu Patou se podařilo překonat tuto krizi jen díky výrobě parfémů, které zůstaly známé až do současnosti. Parfém Joy je dodnes považován za jeden z nejznámější parfémů domu Patou.

Jean Patou zemřel v roce 1936. Od té doby, jeho sestra Madeleine se svým manželem Raymond Barbas vedli návrhářský dům Patou. Dům Patou byl ve vlastnictví rodiny až do roku 2001, kdy ho koupila americká společnost Procter & Gamble Company. Další návrháři, kteří byli ve službách tohoto slavného módního domu byli německý módní návhář Karl Lagerfeld nebo francouzský parfumér, Jean Kerléo.

Více info na: www.jeanpatou.com

modely Jean Patou modely Jean Patou model Jean Patou model Jean Patou Josephine Baker v modelu Jean Patou Josephine Baker v modelu Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou Jean Patou model Jean Patou model Jean Patou Jean Patou parfém Jean Patou parfém modely dámských šatů Jean Patou modely dámských šatů Jean Patou dámské sportovní oblečení na lyže Jean Patou dámské sportovní oblečení na lyže Jean Patou dámské sportovní oblečení na tenis Jean Patou dámské sportovní oblečení na tenis Jean Patou dámký kostýmek Jean Patou dámký kostýmek Jean Patou večerní šaty zpěvačky Marie Callas Jean Patou večerní šaty zpěvačky Marie Callas Jean Patou dámské stříbrné šaty Jean Patou dámské stříbrné šaty Jean Patou dámský parfém Jean Patou dámský parfém Jean Patou
autor: Stela

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR