Veggie Blešák

hlavní obrázek

Vzpomínám si letos v létě, sedíme s kamarádem Viktorem na „Jungmaňáku“, jak se tak po Práglu familiérně nazývaj náměstí a různý styčný body, rozebíráme život a jeho nejhlubší aspekty.

Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade Benefice Veggie Parade
 

Do našeho hovoru se čím dál tím víc míchá lomoz přicházejícího davu lidí. Sílí a sílí až pohltí i téma našeho hovoru a pak se z boční ulice vynoří užovka lidí s transparentama „Go Veg“, „Stop Cruelty“ či „Vegan Revolution“.

Někteří jsou převlečeni do zvířecích oblečků, někteří vykřikují hesla, všichni se usmívají a vůbec je to přehlídka šťastných, krásných a vyrovnaných lidí. Trvá dost dlouho než se převalí kolem nás a jak nás míjejí poslední účastníci, tak nás to kopne, vstáváme a jdeme s nima. Zpočátku to bereme jako sociologický průzkum na téma: „Co ještě dokáže spojit lidi v postmoderním světě 21. století“, ale když se pak ocitnem na „Palečáku“, jak se tak po Práglu familiérně nazývaj náměstí a různý styčný body, kde čekaj stánky s Vego pochoutkama a organizátoři čtou proslov a z dodávky se vyvalí reprobedny a náměstí se ponoří do rytmů Reggae Dubu a my chroupeme Vego salát, tak si najednou řikám, že to funguje. DIY bez jakékoliv příměsi radikalismu. Prostě pohoda.

A to bylo léto, teď je zima a ti samí lidé pořádají bleší trh jako další alternativu k nekonečnému koloběhu nákupů v MegaMárketech. Že to funguje jsme se mohli přesvědčit v létě na „Míráku“, jak se tak po Práglu familiérně nazývaj náměstí a různý styčný body, kde poslední sobotu v měsíci ožívá spousty starých a zapomentých věcí a tlačí se zpátky do skutečnosti.

A tuto neděli 13. 12. se jako podpůrná akce letního pochodu Vegan Parade 2010 koná v Jelení koná od 17:00 bleší trh pod heslem „Darujte – prodejte – nakupte“, kde můžete  získat nejen zajímavé kousky oblečení, ale taktéž prodat své staré bolérko, co jen tak leží ve skříni a chatuje s molama o naftalínu. Organizátoři na stránkách vás „uctivě prosí“ (žádná pravidla či příkazy, důraz je kladen na lidskou solidaritu a humánnost) o 20 Kč z každého prodaného kusu. Samozřejmě, že se vás nikdo nebude ptát jste-li či nejste vegan či alespoň vegetarián, ale svý starý kožený kanady tam asi prodat nezkoušejte. Lákadlem je i veganské cukroví, nekuřácké prostředí a dětský koutek pro vaši ratolest. Vstup je zdarma a celá akce se zdá jako „Big ChillOut.“ Podívejte se do své skříně a zeptejte se sami sebe: „Nechtělo by to změnu?“ A to nejen šatníku, ale třeba i postoje k životu?

A jestli budete náhodou 15. května posedávat na „Jungmaňáku“, jak se tak po Práglu familiérně nazývaj náměstí a různý styčný body, a až se z boční ulice začnou ozývat pokřiky, nezůstaňte sedět. Budoucnost je v rukou každého z nás.

Veggie blešák
kdy: 13. 12. 2009, 17 - 21 hod.
kde: Klub v Jelení, Jelení 13, Praha 1
kudy: zastávka Brusnice (tram 22, 6 min. z Malostranské, směr Bílá Hora)

Více na:

www.veggie-parade.cz/blesak.htm
www.greendoors.cz/klub_v_jeleni/o klubu

autor: M.O.

Komentáře

Reaguj
M_O_ Reaguj ko 0 ok +1

...není zač. Je super že někdo takový akce pořádá. Napsat o tom bylo to nejmenší. Jen tak dál.

Bára Reaguj ko 0 ok +2

Přidávám se s díky za miloučkej článek.

lafly Reaguj ko 0 ok +2

Moc dekujeme za prekrasny clanek, cely team byl velice potesen uz toho duvodu, ze letosni rocnik veggie byl pro nas prvnim a ten dalsi nas ceka a obcas pocitujeme unavu, takze pro nas takove clanky znamenaji obrovskou vzpuhu, kdyz vidime ze nase prace mame sve ohlasy. jeste jednou velice dekujeme a tesime se na vas pri kazde akci ktera se nam podari uskutecnit

team VP Reaguj ko 0 ok +1

za tento článek:)

 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR