Ve stylu Art déco

hlavní obrázek

Označení Art décoratif znamená v češtině zdobné umění. Žádný jiný umělecký styl nevystihuje lépe spojení umění a luxusu, než právě Art déco.

modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) 2 modely módního aterliéru Bachwitz (1922) 2 modely módního aterliéru Bachwitz (1922) 3 modely módního aterliéru Bachwitz (1922) 3
 

Umělecký směr Art déco následoval po secesi a byl přímou reakcí na ni. Původně to byl styl spojující dokonalé umělecké provedení s okázalými, luxusními materiály.

Časově vyhraničené bývá Art déco různě, ale jde zhruba  o období mezi prvním desetiletím a počátkem 40. let 20. století. Jak už bylo naznačeno, původní myšlenka spočívala v představě rafinovaného luxusu, v další fázi tvůrci usilovali o dojem hojnosti, až dospěli k holé funkčnosti.

Pokud jde o módu tak tam se Art déco prezentoval v celé své kráse, modely z této doby jako by se inspirovaly Šeherezádou a jejími Pohádkami tisíce a jedné noci. Tehdejší slavný návrhář, kterého později svoji "prostou módou" Coco Chanel převálcovala fracouzská návrhářka , Paul Poiret dokonce svoji podzimní kolekci nazval Tisící druhá noc.

V této éře módy vládly především ostré barvy, orientální motivy, brokátové materiály a perličková výšivka. Oblíbené byly také pérové ozdoby a blyštivé šperky, dlouhé korálkové náhrdelníky zvané "sautoirs". Nosily se turbany, kožešinové límce i boty inspirované orientem.

Silueta postavy přešla postupně od upnutého vysokého pasu zvýrazněného korzetem až k „pasové linii“ vyznačené na bocích. Někdy v balónovém dojmu volných šatů mizel pás úplně.

Zkracoval se i spodní lem sukně,  který postupem času stoupal od kotníku, přes lýtko až pod koleno. Sukně se také stala příjemnou pro nošení, a to nejen délkou, ale i svojí volností a vzdušností. Zajímavým módním hitem bylo prošívání, štepování, obecně zdůraznění švu jako módního ozvláštnění šatů, což ostatně přímo vyplývalo z obliby Art déco, pokud šlo například o bytové doplňky.

Styl Art Déco je stále velkou inspirací pro mnoho návrhářů, což ostatně  potvrdil i  americký návhrář Marc Jacobs při své loňské podzimní kolekci.

modely módního aterliéru Bachwitz (1922) modely módního aterliéru Bachwitz (1922) Art Déco Art Déco oblečení ve 20. letech, styl Art déco oblečení ve 20. letech, styl Art déco Art déco Art déco oblečení ve 20. letech, styl Art déco oblečení ve 20. letech, styl Art déco Art déco Art déco Marc Jacobs Podzim/Zima 07 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 dámské černé šaty a klobouček Marc Jacobs 2 dámské černé šaty a klobouček Marc Jacobs 2 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 Marc Jacobs Podzim/Zima 07 dámský černý kabát a klobouček Marc Jacobs dámský černý kabát a klobouček Marc Jacobs dámský černý kabátek, sukně ke kolenům a klobouček Marc Jacobs dámský černý kabátek, sukně ke kolenům a klobouček Marc Jacobs dámský černý kalhotový kostým a klobouček Marc Jacobs dámský černý kalhotový kostým a klobouček Marc Jacobs
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR