Historie podprsenek

hlavní obrázek

Asi se narodila s ženským pokolením, protože ve všech historických dobách najdeme snad alespoň jeden kousek šatníku, který by se jí podobal.

předchůdce podprsenky předchůdce podprsenky podprsenka Mary Phelps podprsenka Mary Phelps předchůdce podprsenky předchůdce podprsenky předchůdce podprsenky předchůdce podprsenky předchůdce podprsenky předchůdce podprsenky
 

V Čechách jí říkáme podprsenka, i když se nosí na prsou. Britové a anglofonní ji označují jako bra z původního brassiere (odvozeného od francouzského slova pro živůtek). Francouzi pak podlehli manýrismu 17. století a pokusili se o zněžňující metaforu a jejich pojmenování onoho kousku oděvu, o němž tu je a ještě bude řeč, česky zní „podpěra hrdla“ neboli soutien-gorge.

Všechno to ale začalo až někdy kolem roku 1907 a až v roce 1914 byla první podprsenka patentována. Patentovaný výtvor patřil Američance Mary Phelps-Jacobs a šlo o podporu prsou vyrobenou ze dvou hedvábných kapesníků. Nápad to nebyl špatný, ale Mary na tom příliš nevydělala, snad nakonec jen tím, že patent prodala firmě Warners, a ta kromě jiných (Marks and Spencer, Triumph,…) začala s velkovýrobou a ujala se na trhu.

V Evropě prosazoval podprsenky francouzský návrhář Poiret, ve 20. letech ale nastoupila móda chlapecké hrudi ve stylu značky Chanel, takže podprsenky spíše zakrývaly, než by lichotily. Ve 30. letech přišly do módy kypré tvary a po válce pak, i přes materiální nedostatek, push-up podprsenky. V 50. letech se stalo poprsí předmětem prvních přehánění, a tak díky dobře šitým podprsenkám kypěly ze šatů krasavice jako například  herečky Marilyn Monroe nebo Anita Ekberg.

Léta 60. zaznamenala hned dva protichůdné vývojové proudy. Nejprve se vyzývalo k pálení podprsenek v rámci projevu ženské svobody, později naopak firma Gossard vyvinula podprsenku s názvem Wonderbra, která měla zdůraznit křivky méně obdařeným ženám. Ale delikátní výstřih chtěly i ženy obdařené, a tak nakonec se začaly vyrábět push-up podprsenky téměř pro všechny velikosti.

Po vzoru Madony se v 80. letech zase vrátily do módy špičaté tvary a korzet, avšak už jen jako sexy prádélko nikoli jako mučicí nástroj.

Postupem času se pak už podstatně proměňoval už jen materiál, aby byl co nejpohodlnější, nejměkčí a nejzajímavější zárověň. Tvar zůstává stále týž, jen forma zpracování je různá – kostice nebo bez, kraječky nebo seemless (bezešvé).

Několik zajímavostí od National Geographic závěrem:
• Osm z deseti žen nosí špatnou velikost podprsenky.
• Špatná podprsenka může způsobit bolesti hlavy, zad a bodání v pažích.
• Nedávno byla vyvinuta podprsenka schopná “upozornit” na rakovinu prsu.

Marylin Monroe v podprsence Wonderbra Marylin Monroe v podprsence Wonderbra moderní podprsenka moderní podprsenka moderní podprsenka moderní podprsenka
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR