Luxus v podání Christiana Diora

hlavní obrázek

Ženy pochopily, že je chci učinit nejen krásnými, ale také šťastnými, tvrdil Christian Dior.

Christian Dior Christian Dior Christian Dior  při práci Christian Dior při práci Christian Dior při práci Christian Dior při práci model Christiana Diora (50. léta) model Christiana Diora (50. léta) černé večerní šaty (50. léta) černé večerní šaty (50. léta)
 

Syn z bohaté rodiny obchodníka s hnojivy se narodil 21. ledna 1905 ve francouzském městečku Granville, které se z přístavu časem proměnilo v přímořské letovisko. Jako druhorozený syn vážené rodiny měl před sebou slibnou a dobře naplánovanou profesní dráhu velvyslance. Nikdo mu tedy nevěnoval moc pozornost, když jako malý kluk ve svých kresbách navrhoval kostýmy na místní granvilleský karneval.

Přes svoji další vášeň, což byly květiny v zahradě jeho matky, se pro radost zmíněné ženě zapisuje na vysokou školu politických věd. Do Paříže, kam měl tedy jet za studiem, se ale těšil spíše na mondénní život v uměleckých kruzích. Christianův otec nakonec vzdal boj o ambasadora a rozhodl se synovi financovat obrazovou galerii.

Pak ale rodinné finance kvůli krizi přestaly proudit a Christian se živil porůznu. Bez peněz se stravoval u přátel. Nakonec našel práci jako kreslíř  u francouzského výrobce hodinek Pigueta.

Pak ho ale potkalo štěstí a setkal se s tehdejším textilním magnátem Marcelem Boussacem, který se nechal přesvědčit a zřídil Diorovi vlastní salón. Byl nejvyšší čas. Christianovi bylo už přes 40 let.

A tak Dior šokoval Paříž, která byla do té doby celá oděná jen v Chanelu, nebo-li v sukních ke kolenům a v hranatých sacích, svými útlými dlouhými sukněmi a šaty s měkce oblými výstřihy. Jeho New Look vzbudil v nedostatkem trpící Paříži nevídané pozdvižení – chudší ženy v krátkých sukních rvaly na ulicích z žen, které si tento luxus mohly dovolit, jejich dlouhé róby.

Po strohé a minimalistické eleganci ustupující účelnosti a pohodlí vtiskl Dior opět do módy haute-couture luxus a nevídanou ženskost – balkónové výstřihy, štíhlý pás a klobouk padající do očí. Diorův maximalismus sahal až tak daleko, že jeho večerní šaty nazvané Dioráma čítaly 40 metrů vlněné látky!

Po smrti Christiana Diora v roce 1957 připadlo vedení firmy návrháři Yvesovi Saint Laurentovi, po němž firmu vždy po určitou dobu vedla řádka známých návrhářů jako například Gianfranco Ferré nebo John Galliano, který je návrhářem slavné značky dodnes.

Více info na: www.dior.com

červené šaty (50. léta) červené šaty (50. léta) kostým zvaný Bar (50. léta) kostým zvaný Bar (50. léta) tmavomodré šaty (50. léta) tmavomodré šaty (50. léta) šedivý kostýmek (50. léta) šedivý kostýmek (50. léta) večerní šaty (50. léta) večerní šaty (50. léta) černé večerní šaty (50. léta) černé večerní šaty (50. léta) Christian Dior druhého tisíciletí Christian Dior druhého tisíciletí modely Christiana Diora modely Christiana Diora přehlídka Dior (Jaro/Léto 2007) přehlídka Dior (Jaro/Léto 2007) líčení na přehlídce Dior (2008) líčení na přehlídce Dior (2008) reklama Christian Dior reklama Christian Dior reklama Christian Dior reklama Christian Dior parfém Christiana Diora J´adore parfém Christiana Diora J´adore
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR