Manžetové knoflíčky

hlavní obrázek

Jeden z mála klenotů, které ženy přenechaly jen mužům, jak říká slavný návrhář Karl Lagerfeld.

manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri
 

Šperk a muž, ta slova nešla dlouho dohromady. Muži nosili snubní prsten, hodinky, prsten s rodinným erbem a vrcholem mužské marnivosti byla jehla v kravatě.

Manžetové knoflíčky se objevují už na konci 17. století, ale jejich boom přichází později, neboť v době jejich vzniku se přeci jen upřednostňovaly rukávy s konci podvázanými krajkou nebo stužkou.

Přelom století jim dává vyniknout jako jediné radosti v černém odívání, v němž se utápěl mužský svět té doby. Černý oblek na den, černý smoking na večer, a tak jediná fantazie zůstávala skrytá v knoflíkových dírkách rukávových manžet. Fantazie výrobců na sebe tedy nedala dlouho čekat a brzy bylo možné dostat knoflíčky různých tvarů, barev i různých cenových relací. Knoflíčky spojené polohovatelným řetízkem umožňující různou otevřenost rukávu, ozdoba s pecičkou, „oboustranné knoflíky“, knoflíčky tyčinkovitého tvaru, patentkové manžetové knoflíčky, zkrátka na výběr byla celá řáda knoflíčků  co si jen soudobý muž mohl přát nebo dovolit.

I motivy byly různé, pro méně odvážné byl rodinný znak, pro méně konformní pak hlavy etruských medúz, egyptské mozaiky, motivy z gotických vitráží, pro sportovce a exoty, pak psí, koňské a jelení hlavy, ale také exotické plody nebo lastury. S drahými kameny pak přichází značka Van Cleef & Arpels.

Secese přináší mléčně zbarvené opály, snové postavy žen a symbolistně květinové motivy. Art deco ve 20. a 30. letech přichází s geometrickým tvary.

V letech 50. už je manžetový knoflík jen symbolem finesy některých mužů. Naopak si ho ale ve větší míře přivlastňují ženy jako Marleine Dietrich – „femme fatale“ pro obě pohlaví.

Manžetový knoflíček zdobil i ruku W. Churchila zdviženou ke gestu „V“ – vítězství, zápěstí novodobého dandyho Micka Jaggera, herce Garyho Granta nebo představitele agenta 007, Rogera Moora.

Více inspirace naleznete na: www.vancleef-arpels.com

manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri manžetové knoflíčky Forzieri
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR