Mademoiselle Coco Chanel

hlavní obrázek

Jedna z hlavních zakladatelek současné ženské módy, rodným jménem Gabrielle Chanel, proslavená jako Coco Chanel, vyrostla coby sirotek u ctihodných sester.

Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel mladička Coco Chanel mladička Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel návrhářka Coco Chanel se svými perlami návrhářka Coco Chanel se svými perlami návrhářka Coco Chanel návrhářka Coco Chanel
 

Zde se naučila šít a odtud pochází i její záliba v černém oblečení. Když odešla od sester, věnovala se chvíli dráze zpěvačky. Odtud také pochází její přezdívka Coco, která vznikla podle písně, jež ráda zpívala. Jako šansonová hvězdička byla obdivována mnoha mladými muži, její srdce si však získal movitý mladík Arthur Capel, přezdívaný Boy. Ten jí pomohl splnit si sen, po kterém vždy toužila – v roce 1910 si v rue Cambon číslo 21 otevřela vlastní salon s klobouky. Jako modistka se rychle prosadila a svým vzhledem a stylem oblékání upoutala pozornost řady bohatých dam, které pak oblékala ve svém butiku.

Kalhoty pro ženy

Po první světové válce v době materiální krize začala Coco Chanel využívat lehce dostupný žerzej, do té doby užívaný jen na výrobu spodního prádla. Zrušila styl vysokého vosího pasu a přinutila ženy nosit oblečení šité spíše v mužské linii. Jako jedna z prvních si i dovolila obléci ženu do kalhot.

Chanel N°5 a malé černé

Její modely oceněnil i prestižní časopis Harper’s Bazaar, čímž její popularita ještě více stoupla. Díky dobře prosperujícímu salonu se Coco Chanel podařilo splatit dluh svému milenci a postavit se finančně na vlastní nohy. Krámek skromné modistky v čísle 21 ulice Cambon se tak mohl rozrůst i do čísel 27, 29 a 31, čímž se Coco Chanel podařilo vytvořit vlastní značku. V této době vznikl i její charakteristický parfém Chanel N°5, se kterým začala slavit úspěchy i na trhu s kosmetikou.

Koncem 20. let vytvořila Coco model, který už nikdy nevyšel z módy – „malé černé“– nebo-li malé černé pouzdrové šaty.

Tvídový kostým a perly

Jejím tehdejším partnerem byl vévoda z Westminsteru, díky němuž navštívila Skotska. Zde našla inspiraci pro svůj další módní hit - tvídový kostým.

Své modely nejprve doplňovala bižuterií, později ale se stoupající slávou začala vyrábět opravdové a nákladné šperky vlastní značky z platiny a diamantů.

Během druhé světové války musela Coco Chanel své obchody zavřít, prodávat mohla jen své šperky a klobouky.

Během války se zamilovala do vysoce postaveného vojáka německého Wehrmachtu, díky čemuž byla po válce vyřazena z módního průmyslu a společností ignorována.

Žerzej a prošívaná kabelka

Vše změnilo až získání ocenění ze zámoří za novou kreaci – žerzejový kostým – který byl odezvou na soudobý svázaný styl značky Dior.

V 50. letech ještě září se svoji prošívanou kabelkou s dlouhými řemínky, jejíž výroba nestíhá uspokojit obrovskou poptávku. Koncem 50. let, kdy navazuje na úspěšnou řadu parfémů N°5 s číslem N°19, se flakónek jejího historicky prvního parfému dostává do výstavní kolekce Muzea moderního umění v New Yorku.

Mademoisselle Coco zemřela 10. ledna 1971 ve věku 88 let ve svém pokoji pařížského hotelu Ritz.

Více info na: www.chanel.com

Coco Chanel Coco Chanel návrhářka Coco Chanel na začátku své kariéry návrhářka Coco Chanel na začátku své kariéry návrhářka Coco Chanel na začátku své kariéry návrhářka Coco Chanel na začátku své kariéry návrhářka Coco Chanel v bílé košili návrhářka Coco Chanel v bílé košili Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel Coco Chanel návrhářka Coco Chanel návrhářka Coco Chanel návrhářka Coco Chanel a malíř Salvator Dalí návrhářka Coco Chanel a malíř Salvator Dalí návrhářka Coco Chanel v typické černé s perlami návrhářka Coco Chanel v typické černé s perlami návrhářka Coco Chanel ve svém salonu se zákaznicemi návrhářka Coco Chanel ve svém salonu se zákaznicemi Coco Chanel Coco Chanel návrhářka Coco Chanel a její klasický kostýmek návrhářka Coco Chanel a její klasický kostýmek návrhářka Coco Chanel ve svém kostýmku návrhářka Coco Chanel ve svém kostýmku návrhářka Coco Chanel v pokročilém věku návrhářka Coco Chanel v pokročilém věku Coco Chanel a Salvador Dalí Coco Chanel a Salvador Dalí Coco Chanel s modelkami Coco Chanel s modelkami Coco Chanel Coco Chanel jednoduchý černobílý styl si značka Chanel drží dodnes jednoduchý černobílý styl si značka Chanel drží dodnes
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR