Lanvin modř

hlavní obrázek

Jeanne Lanvin proslula první módní dětskou kolekcí. Její móda byla charakteristická svěžími barvami. Dokonce je po ní pojmenován jeden odstín modré barvy, Lanvin-modrá.

Jeanne Lanvin Jeanne Lanvin Jeanne Lanvin Jeanne Lanvin model Lanvin model Lanvin
 

Jeanne Lanvin se narodila jako nejstarší dcera z jedenácti dětí v Paříži roku 1867. Dětství prožila v chudobě, a tak již ve velmi mladém věku začala pracovat v kloboučnictví, kde se i vyučila. Později nastoupila k módní návrhářcce Suzanne Talbot, u které se  zase přiučila dámské krejčovině.

V osmnácti letech se osamostatnila a věnovala se kloboučnictví. Své první klobouky  začala prodávat na trhu v Paříži, kde si zřídila i svůj vlastní stánek. Později si otevřela butik na Rue Boissy d’Anglais, ležící v obchodním srdci Paříže. Dnes je toto místo sídlem luxusních hotelů a předních designových značek. I přesto, že jejím zákaznicím  se Lanvininy klobouky líbily, kloboučnictví se příliš nedařilo.

V roce 1985 se provdala za italského šlechtice Emilia di Pietra, se kterým měla svoji jedinou dceru Marguerite. Její dcera Marguerite byla pro Lanvin velkou inspirací. Dokonce pro ni začala navrhovat i oblečení, a tak se stala první návrhářkou, která začala navrhovat dětskou módu.

Díky svým dětským modelům si Lanvin brzy vybudovala klientelu zámožných dam, které ji časem přiměly, aby navrhovala modely i pro ně samotné. Tím se  stala Lanvin taktéž první módní návrhářkou, která myslela na všechny věkové kategorie.

V dámské módě se Lanvin proslavila především svými exotickými večerními šaty ze saténu a sametu, které často doplňovala kamínky, výšivkami nebo krajkami. Dále byla Lanvin charakteristická svěžími barvami, především proslula její Lanvin-modrá.

Během první světové války představila Lanvin tzv. „válečnou krinolínu“, nebo-li šaty s nabíranou sukní, které ženám umožňovaly větší svobodu pohybu. Jeanne Lanvin se také považuje za první návrhářku, která navrhla třásňovité šaty, jež se nosily ve 20tých letech minulého století a v současné době jsou opět v módě.

Od roku 1926 se začala zabývat i pánskou módou a v průběhu 20tých let otevřela Lanvin další obchody, které nabízely veškerý sortiment, od dekorací do bytu,  přes dámské, dětské a pánské oblečení, doplňky a jiné. Velký úspěch sklidil i její parfémy Lanvin, kterému se začala věnovat v roce 1924.

Jeanne Lanvin zemřela v roce 1946 ve svých 79ti letech. Po její smrti převzala starost nad značkou Lanvin její dcera Marguerite.

Více na: www.lanvin.com

model Lanvin model Lanvin model Lanvin model Lanvin model Lanvin model Lanvin model Lanvin model Lanvin Jeanne Lanvin Jeanne Lanvin model Lanvin model Lanvin Lanvin modř Lanvin modř Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Jaro/Léto 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09 Lanvin Podzim/Zima 09
autor: Stela

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR