Který klobouk je ten právý?

hlavní obrázek

Kate Middleton, Lady Gaga, Sarah Jessica Parker – co mají tyto tři celebrity společného? Všechny jsou obdivovanými módními ikonami, zároveň je módní rubriky vyzdvihují pro jejich umění nosit klobouky. 

plstěný minibaret s mašlí Kateřina Čadová (1 998,- Kč) plstěný minibaret s mašlí Kateřina Čadová (1 998,- Kč) plstěná minibaretka s anténkou Kateřina Čadová (1 998,- Kč) plstěná minibaretka s anténkou Kateřina Čadová (1 998,- Kč) plstěný minibaret s mašlí Kateřina Čadová (2 109,- Kč) plstěný minibaret s mašlí Kateřina Čadová (2 109,- Kč) růžový plstěný klobouk ve stylu new look Kateřina Čadová (2 664,- Kč) růžový plstěný klobouk ve stylu new look Kateřina Čadová (2 664,- Kč) sisalový koktejlový klobouk Kateřina Čadová (3 108,- Kč) sisalový koktejlový klobouk Kateřina Čadová (3 108,- Kč)
 

Možná i ty jsou totiž špetkou tajemství jejich téměř neomylného módního stylu. Na to, co dokáže klobouk udělat s outfitem, i na to, proč mají v posledních letech takový úspěch, jsme se zeptali Kateřiny Čadové, která klobouky navrhuje.

Klobouky jsou v českém prostředí mezi módními doplňky stále popelkou i přesto, že ve světové módě prožívají velký návrat. „Možná je to důsledkem socialistické uniformity, kde se každý bál poutat na sebe pozornost. I dnes člověka v klobouku potkáte jen vzácně. Slavnostní klobouky nebo fascinátory, tedy ozdobné, spíše extravagantní kloboučky plnící čistě estetickou funkci, jsou u nás stále spíše raritou,“ říká na úvod Kateřina. „I Češi, a to především mladší generace, se ale postupně v módě emancipují a snaží se najít svůj osobitý styl. A na to jsou klobouky jako dělané,“ vysvětluje z vlastní zkušenosti Kateřina Čadová. 

Který klobouk vybrat

Na začátku klobouk vyžaduje trochu odvahy. Přeci jen to je doplněk, který k nám připoutá pozornost. Ale pokud se s ním spřátelíte, bude opravdu vděčným módním doplňkem, na který nedáte dopustit. 

„Pokud nejste na klobouky zvyklí, je ideální začít s barety, nebo s menšími klobouky s kratší krempou, které sluší většině žen. Ideální jsou klobouky zvonkového tvaru nebo třeba původně pánské klobouky typu fedora, tedy s krempou směřující vpředu dolů, vzadu zvednutou,“ popisuje Kateřina Čadová, jak si vybrat svůj první klobouk.

Klobouk zvonkového tvaru

Nesmíte však zapomínat na to, že klobouk je, stejně jako třeba kabelka, pořád oděvním doplňkem a jeho volba podléhá podobným pravidlům. „Například plstěný klobouk klasického tvaru je něco jako větší kožená kabelka. Bude se hodit k většině denních outfitů a má nejen estetickou, ale i praktickou funkci. K modelu na party nebo oslavu je ale velká kožená kabela nevhodná; k nim spíš zvolíme ladící saténové nebo štrasové psaníčko. Pro výběr klobouku uplatníme stejná kritéria. Saténové klobouky nebo fascinátory doplněné peřím budou určitě vhodnějším doplňkem,“ shrnuje základní klobouková pravidla Kateřina Čadová.

A když jsme u pravidel, je třeba zmínit i etiketu související s nošením klobouků, tedy především to, kdy je třeba klobouky odložit a kdy mohou na hlavě zůstat.

Koktejlový klobouk a lá fascinátor

„Klobouky na každodenní nošení, které mají ochrannou funkci, ať už jsou proti slunci, větru nebo zimě, v místnosti zásadně odkládáme. Slavnostní klobouky s širokými krempami, které jsou nedílnou součástí společenského outfitu, etiketa doporučuje odkládat pouze při jídle. Důležitou roli, dle mého názoru, hraje příležitost a způsob podávání a konzumace jídla. U rautu by odkládání klobouků asi způsobilo paniku. Nosíme-li jako alternativu slavnostního klobouku klobouk koktejlový, není nutné jej odkládat ani u jídla.“ dodává Kateřina Čadová.

Klobouky existují v neomezeném počtu variant, ať tvarových, barevných nebo materiálových, a je na každém, aby si v nich našel svůj styl. Několik kabelek máme všichni, tak proč nepřidat do šatníků pár klobouků a dopřát si trochu elegance?

Kateřina Čadová

Jako svoji učitelku si vybrala Rose Cory, modistku, která šila klobouky dokonce i pro Královnu Matku. Katčiny klobouky jsou typické originálním, netuctovým designem a tím, že jsou vyrobené tradiční technikou: ručně tvarované a ručně šité. Na pohled z dáli možná nepostřehnutelné, při bližším pohledu zjistíte, že díly či ozdoby nejsou přilepené ale přišité.  A na takovém klobouku byste neměli vidět takřka žádný steh.

 „Do klobouků jsem se zamilovala. Do každého z nich se snažím dát to nejlepší, co umím, protože sama mám ráda věci z kvalitních materiálů a dobře zpracované. Nabízím zákazníkovi osobní péči a originalitu s každým vyrobeným kusem. Tím se mé klobouky liší od klasické konfekce,“ říká mladá autorka.

Více info na: www.fler.cz/katerina-cadova

autor: Clara

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR