Klobouk jako symbol přepychu

hlavní obrázek

Dalo by se říci, že slova klobouk a přepych jsou v určitém smyslu skoro synonyma.

dámský klobouk z roku 1784 dámský klobouk z roku 1784 dámské klobouky z roku 1898 dámské klobouky z roku 1898 dámské klobouky z roku1900 dámské klobouky z roku1900 klobouk byl vždy součástí každé slušně vychované dámy klobouk byl vždy součástí každé slušně vychované dámy klobouk byl vždy součástí každé slušně vychované dámy klobouk byl vždy součástí každé slušně vychované dámy klobouk byl vždy součástí každé slušně vychované dámy klobouk byl vždy součástí každé slušně vychované dámy
 

Klobouk, nebo-li originální pokrývka hlavy, byl původně ve francouzštině označován jako mode (móda). Od tohoto slova máme také výraz modistka, tedy výtvarnice zabývající se výrobou klobouků.

Od svého zrodu zhruba ve 12. století byl klobouk výhradně mužskou záležitostí vyrobenou z nejvybranější plsti a hedvábí. Na hlavy žen se dostal až ve století osmnáctém. Do té doby jej ženy nasazovaly jen na určité příležitosti, jako byl například lov. Nejednalo se však o klasický  klobouk, nýbrž spíše o klobouk, který se podobal dnešnímu pánskému slamáku. Pro běžný den si ženy v té době zdobily vlasy jen čepcem, šátkem nebo šálem.

Zmiňované 18. století však prodělalo hotový boom ženských klobouků. Vyjít na ulici bez pokrývky hlavy směly jen dělnice. Avšak hned o století později byl klobouk už jen módním výstřelkem, projevem originality a leckdy i odvahy. Monstrózní klobouky  se často doplňovaly hedvábnou šálkou, velkými pštrosími pery nebo umělými i živými květy.

Na počátku 20. století se klobouk stal symbolem především vyšších sociálních vrstev, dobrých rodin, a díky tomu tudíž i ztělesněním bohatství a vkusu. V 60. letech se však znovu stává přežitkem, zbytečností a někdy i pohnutkou k výsměchu.

Po odchodu z výsluní módy se kloboukům navrací jejich původní funkce, tedy ochrana hlavy před chladem, a nosí se především v zimě. Nehřejivá varianta tohoto módního doplňku si pak zachovává místo při výjimečných nebo oficiálních příležitostech, jakými jsou svatby, pohřby, promoce či recepce. Ale i zde je dnes klobouk považován spíše za projev jisté extravagance, zvláště pak u mužů. Tytam jsou asi již bohužel doby, kdy byl smybolem výsostné elegance.

dobová fotografie dobová fotografie dobová fotografie dobová fotografie dámský černý klobouk na dostizích Royal Ascot 2 dámský černý klobouk na dostizích Royal Ascot 2 dobová fotografie dobová fotografie dobová fotografie dobová fotografie dámský originální klobouk na dostizích Royal Ascot dámský originální klobouk na dostizích Royal Ascot prodej klobouků v roce 1940 prodej klobouků v roce 1940 dámské klobouky z roku 1946 dámské klobouky z roku 1946 dámské kloubouky z 50. let dámské kloubouky z 50. let červený dámský klobouk červený dámský klobouk oranžový dámský klobouk oranžový dámský klobouk bílý dámský klobouk bílý dámský klobouk dámský sytě růžový klobouk naší redaktorky Katky dámský sytě růžový klobouk naší redaktorky Katky tyrkysový dámský klobouk tyrkysový dámský klobouk tyrkysovočerný dámský klobouk tyrkysovočerný dámský klobouk naše slečna redaktorka Kami naše slečna redaktorka Kami herečka Sarah Jessica Parker herečka Sarah Jessica Parker anglické dostihy Royal Ascot anglické dostihy Royal Ascot klobouky z letošního ročníků Royal Ascot klobouky z letošního ročníků Royal Ascot
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR