Historie pyžama

hlavní obrázek

Pyžamo v jakékoli podobě je asi v každém šatníku, ale kde se vzalo, jak a proč, to ví asi málokdo z nás?

původní pyžamo původní pyžamo sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny
 

Slovo pyjama pochází z hindštiny nebo perštiny, kde znamenalo doslova „oblek pro nohy“ a označovalo široké kalhoty stažené v pase šňůrkou. V zemích odkud tento kus oděvu pochází – asijské státy – to byl oděv určený jak ženám tak mužům.

Do Evropy se tento způsob odívání dostal koncem 19. století, zhruba okolo roku 1870 spolu s koloniálním érou. V té době ho však v Evropě směli nosit pouze muži a šlo o vybavení šatníku sloužící především v době odpočinku.

Je až vymožeností moderní doby, že směly pyžama obléknout i ženy. Coco Chanel prezentovala tento kousek oblečení jako módní hit pro večerní módu na plážích v Deauville. Postupně se však význam slova pyjama a samotný „módní doplněk“ přesunuly směrem k ložnici. Pyžamo dnes není nic jiného než oblečení na spaní v krajním případě domácí obleček.

Ale ne vždy se lidé do nočních oblečků převlékali jen na spaní. Původně oděv, ve kterém lidé spali, a to až do konce 19. století, bylozároveň celodenní spodní prádlo. Večer se jen svlékly šaty, pod nimiž bylo dlouhé spodní prádlo také někdy označované jako „negližé“, ulehlo se a ráno se zase přes spací oděv natáhly šaty. Tento způsob nošení „pyžama“ si asi dnes dokáže málokdo představit jako reálný.

Postupem času se pyžamové kalhoty doplnily o propínací kabátek pro muže a ženám často zůstala noční košile, která vychází spíše ze zmíněného negližé.

Ve dvacátém století jsme my ženy noční oděv převedly do jiného duchu, abychom nepřestaly ani noci být svůdné, nabízí se nám dnes nepřeberné množství sexy nočních košilek a oblečků, které ne vždy zahřejí, ale ve většině případů lichotí nám a potěší oko druhého.

sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny sladké sny
autor: Kami

Komentáře

Reaguj
 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR