SALON.cz

Ebay

Jak nakupovat na eBayi?

Internetový obchod eBay má tři hlavní velké „pobočky“ – německou, britskou a americkou, které jsou vzájemně propojené a na kterých lze nakupovat i z Čech.

Orientace na serveru eBay

Abyste se dokázali na eBay orientovat, je bezpodmínečně nutné umět alespoň trochu anglicky nebo německy. Bez elementárních znalostí může být nakupování na eBay nebezpečné. Špatné kliknutí vás může stát nemalé peníze a zadávat číslo kreditní karty na stránce, kde rozumíte tři slova, je už spíše adrenalinový sport. Nicméně pokud chcete podrobný návod na registraci a nakupování i s obrázky, najdete ho zde.

Nakupování začíná

Do vyhledávacího okénka na úvodní stránce zadáte libovolný výraz, a to jak obecný (např. „dress„), tak i konkrétní jméno značky (např. „ASOS„). Ukáže se vám seznam několika desítek až stovek položek s obrázky, stručný popis a cena.

Někde je cena jen jedna, jinde ještě druhá s nápisem „Buy It Now„. Toto označení nám říká, že se jedná o obyčejné inzeráty, kde za nabízenou cenu buď koupíte nebo nekoupíte. Vedle ceny pak vidíte počet přihození (pokud je proškrtnuto, zatím nikdo nepřihodil, vyšší číslo znamená vyšší počet zájemců), dále symboly akceptovaných platebních služeb a zcela vpravo čas, který zbývá do konce aukce.

Kliknete-li na obrázek nebo název, objeví se podrobnosti o předmětu. Větší obrázek, aktuální cena, zbývající čas, počet zájemců, kteří už přihodili, místo, odkud je prodávající, údaj, kam je ochotný zboží poslat (český zájemce potřebuje vidět „Worldwide“ nebo alespoň „Europe„). Následuje podrobný popis zboží a dole údaje o ceně poštovného a placení.

Registrace a zapojení se do dražby

Abyste mohli nakupovat na eBay, musíte se nejprve zaregistrovat. Osobně doporučuji registraci na americkém eBay.com, kde probíhá pouze elektronicky. Na německé eBay.de je nutné počkat na dopis, který je zasílán klasickou poštou.

Pokud se vám věc líbí a zaujme vás i cena, můžete se připojit k dražbě. Než tak učiníte, pořádně se přesvěčte, že prodávající posílá své zboží do celého světa. Také se podívejte, zdali prodávající akceptuje platby, které se vztahují k placení z ČR (o placení podrobněji později). Pokud je někde problém a vy věc opravdu chcete, zkuste prodávajícímu napsat (k tomu je hned nahoře odkaz „Ask Seller a Question„) a domluvit se s ním.

Je-li o věc malý zájem nebo je přihozeno třeba jen jednou, máte velkou pravděpodobnost, že dražbu vyhrajete. Do přihazovacího systému jen zadáte nejvyšší cenu, jakou jste ochotni zaplatit, a jít od počítače, eBay bude přihazovat za vás. Oznámení, že jste aukci vyhráli, vám přijde e-mailem. Pak jste povinni zaplatit! Pokud od koupi couvnete, prodávající vám napíše negativní feedback. Tím říká ostatním prodávajícím o vaší neserióznosti. Takže impulzivní povahy jako já, pozor!

Vyplatí se nakupovat na eBay?

Rozhodně ano. Například letní sandálky značky Fornarina jsem na eBay našla v přepočtu za 1000,- Kč. Sice jsem musela ještě připočítat asi dalších 500,- Kč za poštovné, ale i tak mám z originálních botiček radost dodnes. Před koupí si přečtěte v popisu zboží hodnocení prodávajícího. I na eBay se vyskytují podvodníci a platí se předem! Vhodné je si prostudovat popis věci a prohlédnout fotografii, která by měla být co nejkvalitnější.

Jak je to s placením, aneb systém PayPal

Na eBay je nejrozšířenější platební systém PayPal. Jakási brána mezi prodávajícím a vaší kreditní kartou, která zaručuje, že příjemci se nedostanou do rukou citlivá data a bude si moci převzít jen částku jemu určenou, a ne celé bankovní konto. Registrace i platby v systému PayPal jsou zdarma. Při registraci a placení se řiďte povely systému, případně mrkněte do nápovědy, najdete tam odpovědi na všechny obvyklé otázky.

PayPal je přímo propojený s eBay, takže když vydražíte zboží a dozvíte se celkovou cenu (někdy je potřeba prodávajícímu napsat, aby vám sdělil výši poštovného), stačí kliknout na tlačítko „Pay by PayPal“ a po několika málo dalších kliknutích je hotovo.

Mezinárodní platební karta

Posledním problémem je mezinárodní platební karta. Jestli je vaše karta na poli mezinárodních plateb k něčemu, poznáte snadno. Mezinárodní platební karty jsou embossované – číslo karty je vytlačené tak, že výrazně vystupuje z povrchu jako reliéf. Typ karty by měl být MasterCard nebo Visa. Pokud takovou kartu nemáte a chcete ji, informujte se ve své bance. Existuje také speciální elektronická platební karta, která fyzicky neexistuje – dostanete jen číslo. Nabízí ji E-banka, Komerční banka, ale i jiné banky. Roční poplatek za virtuální kartu nebývá vysoký.

Více info na: www.ebay.com, www.ebay.co.uk nebo www.ebay.de


Mohlo by vás zajímat: