Ceny Czech Grand Design 2011

hlavní obrázek

Letos již pošesté vyhlásí Akademie designu ČR ceny Czech Grand Design. Slavnostní vyhlášení cen proběhne v sobotu 10. března 2012 v pražském Stavovském divadle.

dámská kolekce jaro/léto 2012 (módní návrhářka Zuzana Kubíčková) dámská kolekce jaro/léto 2012 (módní návrhářka Zuzana Kubíčková) dámská kolekce podzim/zima 2011 (módní návrhářka Denisa Nová) dámská kolekce podzim/zima 2011 (módní návrhářka Denisa Nová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (módní návrhářka Hana Zárubová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (módní návrhářka Hana Zárubová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (módní návrhářka Hana Zárubová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (módní návrhářka Hana Zárubová) kolekce šperků Virus (designéři šperku Zdeněk Vacek & Daniel Pošta) kolekce šperků Virus (designéři šperku Zdeněk Vacek & Daniel Pošta) dámský stříbrný a zlatý náramek náramek z kolekce 2011 pro BeldaFactory (designér šperku Jiří Belda) dámský stříbrný a zlatý náramek náramek z kolekce 2011 pro BeldaFactory (designér šperku Jiří Belda) časopis Pedal Project (grafičtí designéři Matěj Činčera a Jan Kloss) časopis Pedal Project (grafičtí designéři Matěj Činčera a Jan Kloss)
 

Akademie České republiky tvoří  46 aktivních kurátorů, teoretiků a publicistů z celé České republiky i ze zahraničí. V prvním kole je nominováno 101 subjektů v osmi kategoriích s celkem 150 projekty. Z druhého kola, které bude uzavřeno 26. ledna, vzejdou 3 nominovaní v každé kategorii. Třetí kolo hlasování pak rozhodne o vítězi. 

Výstava v Národním technickém muzeu

Vyhlášení cen předchází výstava nejširších nominací s názvem Ceny Czech Grand Design – Nominace 2011, která začala v Národním technickém muzeu 25. ledna a k vidění zde je až do 29.dubna. Zásadní novinkou je, že nominace jsou představeny v plné šíři. Veřejnost má tak možnost zhlédnout všechny nominované projekty, které získaly nejméně 2 hlasy Akademie. 

Autory architektury výstavy jsou Hippos Design alias designéři roku 2009 Ondřej Tobola a Radim Babák, kteří připravili originální řešení formou tribuny, ve které jsou divákům představeny všechny projekty demokratickým způsobem.

Cena veřejnosti

Ceny může opět ovlivnit i široká veřejnost. Tentokrát ale ne pouze prostřednictvím internetového hlasování a sms zpráv, ale výběr mohou diváci provést i na výstavě v Národním technickém muzeu. 

V minulých ročnících veřejnost vybírala vítěze z 12 designérů, kteří vzešli z druhého kola nominací Akademie designu ČR. Nyní má veřejnost možnost vybrat z nominovaných již po prvním kole, tedy ze širších nominací. 

Stejně jako v minulých letech bude probíhat hlasování od 24. února do 9. března na vybraných webových stránkách, včetně www.czechgranddesign.cz.  

Nová kategorie Designér šperku roku

Na slavnostním ceremoniálu ve Stavovském divadle budou vítězové vyhlašování v kategoriích: Designér rokuOděvní designér rokuDesignér šperku rokuGrafický designér rokuFotograf rokuObchod rokuVýrobce rokuObjev roku

Kategorie Designér šperku roku je letos samostatně vyhlašována vůbec poprvé. Důvodem je mimořádně silné odvětví autorského šperku, kterému se ovšem  nevěnuje dostatek pozornosti. Akademie chce upozornit na mimořádně kvalitní designéry, kteří v tomto oboru působí.  

Akademie stejně jako vždy vyhlásí i osobnost, která vstoupí do Síně slávy a na závěr večera pak bude vyhlášen Grand designér roku. Tím se stane ten, kdo získal nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi.

Ceny od Olgoj Chorchoj

Autory letošní ceny jsou loňští Grand designéři roku 2010 studia Olgoj Chorchoj Michal Froněk a Jan Němeček. Vzhledem k tomu, že jsou oba aktivní sportovci a také sběratelé ocenění, nemohli jinak a zvolili tvar medaile. 

Olgoj Chorchoj k ceně říkají: „Naše práce je často soutěž, na schůzky dobíháme, stále se něco učíme, je to vlastně permanentní trénink. Někdy se ocitáme na bedně, často jsme mimo pořadí, ale nikdy to nevzdáváme. To nás vlastně inspirovalo k vytvoření těchto nadrozměrných medailí odlitých do krásného materiálu šedé litiny v dílně pana Svojtky.“

kniha Carlo Mollino (grafický designér Matěj Činčera) kniha Carlo Mollino (grafický designér Matěj Činčera) kniha Ladislav Sutnar: Americké Venuše (grafický designér Štěpán Malovec) kniha Ladislav Sutnar: Americké Venuše (grafický designér Štěpán Malovec) koncept a grafické řešení tiskovin výstavy Glamour - Dámská móda 1950 - 2010 (grafický designér Štěpán Malovec) koncept a grafické řešení tiskovin výstavy Glamour - Dámská móda 1950 - 2010 (grafický designér Štěpán Malovec) plakát k výstavě Sheila Hicks (grafický designér Štěpán Malovec) plakát k výstavě Sheila Hicks (grafický designér Štěpán Malovec) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (fotografka Bára Prášilová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (fotografka Bára Prášilová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (fotografka Bára Prášilová) dámská kolekce Air Force pro no.fashion (fotografka Bára Prášilová) dámská kolekce podzim 2011 DNB (fotografka Karin Zadrick) dámská kolekce podzim 2011 DNB (fotografka Karin Zadrick) fotoeditorial pro online časopis Comrade (fotografka Karin Zadrick) fotoeditorial pro online časopis Comrade (fotografka Karin Zadrick) prezentace značky Venini a výstava Františka Víznera (obchod PragueKabinet) prezentace značky Venini a výstava Františka Víznera (obchod PragueKabinet) koncept a otevření multifunkčního prostoru (obchod Minty) koncept a otevření multifunkčního prostoru (obchod Minty) návrh erotických pomůcek Whoop-de-doo (designérka Anna Marešová) návrh erotických pomůcek Whoop-de-doo (designérka Anna Marešová) kolekce svítidel 2011 (výrobce BROKIS) kolekce svítidel 2011 (výrobce BROKIS)
autor: Stela

Komentáře

Reaguj
Nataša Richter Reaguj ko -31 ok +6

nevim,ale Belda se mi moc nelibi...ma preci lepsi veci, ale to je asi jen muj nazor...

 
Obchod nez kožešin Stránky archivovány Národní knihovnou ČR